Opatówek 62-860, ul. Kościelna 1; mail: muzeum@opatowek.plProjekt i wykonanie: Jacek Antczak
Aktualności


 Jest na niezmiernie miło pochwalić się tym, że nasza praca zostaje doceniana a wyrazem tego uznania może być przyznanie
 I Nagrody w Konkursie Na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce
w Kategorii Działalność Naukowa i Wydawnicza
dla Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku za Publikację
"Fabryki Kalisza i Okolic"
 


 
Noc Muzeów 2017 w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

W minioną sobotę - 20 maja – swoje ekspozycje na nocne zwiedzanie, otworzyło jak każdego roku – Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Przypomnijmy, że jest to impreza organizowana zawsze w trzeci weekend maja i związana jest z obchodami Święta Muzealnika. Do Opatówka goście przyjechali tradycyjnie z najbliższej okolicy, z  nieco odleglejszych zakątków Polski, a nawet zza granicy. Dla odwiedzających gmach prawie 200- letniej fabryki, czekały różne atrakcje.

Można było obejrzeć wszystkie wystawy stałe, m.in. ceramikę polską XIX – XXI w., największe maszyny pracujące z maszyną parową w ruchu, kolekcję pianin i fortepianów, tkaniny i hafty zabytkowe z ornatami Jana Pawła II i Benedykta XVI oraz wyjątkową czasową wystawę malarską Marzeny Gudajczyk – Sroczyńskiej i jej uczniów z Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli. Na każdej sali czekali przewodnicy, udzielali odpowiedzi na nurtujące zwiedzających pytania.

Dodatkową atrakcją był pokaz czerpania papieru dla dzieci i nie tylko, z możliwością samodzielnego wykonania kartki. Każdy mógł spróbować swych sił i zabrać do domu pamiątkę z muzeum.

Z myślą o najmłodszych ze specjalnym programem kabaretowo – edukacyjnym, zatytułowanym „Teatralne ABC”,  wystąpił „Kabaret BZIK”.

W ramach tegorocznej odsłony Muzeum Utracone, przybliżyliśmy niezwykłą historię podróży słynnych arrasów wawelskich, jednych z najbardziej wyjątkowych dzieł wśród zbiorów polskich, powstałych na zamówienie króla Zygmunta Augusta. Ich podróż zaczęła się na Wawelu wraz z wywiezieniem obiektów w 1939 r., poprzez Kanadę, gdzie znalazły się po wielu zwrotach akcji, aby w 1961 r. powrócić do Polski słynnym statkiem „Batory”. O wyznaczonych godzinach odbywała się projekcja filmu „Arrasy wawelskie”, który jest owocem projektu Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR oraz Fundacji Ad Artis.

Każdy zwiedzający na pamiątkę wizyty w muzeum dostał bezpłatny bilet wstępu oraz wybrane przez siebie (również nieodpłatnie) foldery i informatory muzealne.

Muzeum opatóweckie odwiedziło tej nocy około 400 osób.

  

Dziękujemy wszystkim za liczny udział w Nocy Muzeów oraz zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach!

O nowościach w naszym Muzeum, nowych wystawach czasowych czy eksponatach możecie się Państwo dowiadywać na naszej stronie muzealnej www.muzeum.opatowek.pl oraz na facebooku. Zapraszamy!

 

 

Dyrektor i pracownicy muzeum Historii Przemysłu w Opatówku serdecznie zapraszają na „Noc Muzeów”, która odbędzie się 20 maja 2017 r. w godzinach od  18.00 do 23.00 będzie możliwość zwiedzania wybranych sal ekspozycyjnych. W czasie trwania imprezy, o godz. 20.00 odbędzie się przygotowany przez Kabaret Bzik Show, pod przewodnictwem pana Piotra Balickiego, spektakl dla najmłodszych pt. „Teatralne ABC”.  Dzięki temu dzieci będą mogły poznać tajniki charakteryzacji, zagrać w inscenizacji „Król i Poddany”.  Odbędą również wspólną próbę muzyczną. Ponadto poznają kilka instrumentów muzycznych i oczywiście będą mieli możliwość na nich zagrać. 

Odważni mali aktorzy będą mogli się wcielić w rolę groźnego policjanta i samodzielnie ją odegrać.  

Dowiedzą się też o zachowaniu się w teatrze i co powinni o nim wiedzieć. http://www.kabaretbzik.pl/kabaret-pozostale-teatralne-abc.html

Serdecznie zapraszamy!   

Miło nam pochwalić się że pracownicy Muzeum
zostali uhonorowani przez Powiat Kaliski nagrodami

 za wkład i zaangażowanie w działaność na rzecz upowszechniania kultury w powiecie kaliskim

Bardzo dziękujemy za zauważenie naszej pracy.
Oferujemy do zakupu książkę autorstawa naszego pracownika
dr Jarosława Dolata wydaną we współpracy
 z Archiwum Państwowym w Kaliszu.

Cena 40 złInformujemy, że nasza kolekcja instrumentów
została wzbogacona o bardzo ciekawy i niespotykany eksponat

Fortepian skrzydłowy, Jan Drozdowski, Kraków ok. 1890.

Bardzo dziękujemy darczyńcy za godną naśladowania postawę. 
 Jubileusz 35.lecia Muzeum w Opatówku
oraz otwarcie wystawy

pt. "Architektura przemysłowa miasta Kalisza i okręgu kaliskiego w archiwaliach”. 

Wystawa dotyczy historii fabryk działających w Kaliszu w XIX i XX wieku. Zaprezentowana zostanie na niej dokumentacja budowlana zgromadzona w zasobach Archiwum Państwowego w Kaliszu oraz eksponaty ze Zbiorów Muzeum, które są wielokrotnie pozostałościami po wielkich fabrykach. Wystawa składać się będzie ze specjalnie przygotowanych plansz na których znajdować się będą projekty budowlane budynków fabrycznych i wnętrz fabrycznych, dokumenty, krótkie opisy tych obiektów, fotografie dawne i współczesne. Wystawie towarzyszyć będzie katalog z wybranymi dokumentami i historią przemysłu miasta Kalisza. Współorganizatorem wystawy jest Archiwum Państwowe w Kaliszu. Wystawa ta zorganizowana jest z okazji 35.lecia istnienia Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.


Kolejnym ważnym punktem uroczystości było wręczenie medalu prof. Benjaminowi Voglowi „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego” oraz wręczenie nominacji na członków nowej Rady Muzeum.

Tradycyjnie otwarciu wystawy towarzyszył koncert muzyków z Łodzi. 

Wystawie będzie można zwiedzać do października 2016 r.

Zapraszamy!

 
Już po
NOCy MUZEÓW 2016

bardzo dziękujemy za odwiedzenie naszej placówki

zainteresowanie było jak zawsze bardzo duże 


niestety nie wszystkie atrakcje udało sie uruchomić z powodów pogodowych ale gotowość była :-)Chwalimy się!

23 maja br. w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie rozdane zostały nagrody "Izabella 2015".
W tym roku Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wystawą stałą „Ceramika XIX-XXI w.” aplikowało w kategorii „Działalność wystawiennicza”, na którą wpłynęło 15 propozycji. Kapituła konkursowa doceniła wniosek naszego Muzeum i zostaliśmy nagrodzeni wyróżnieniem! Jest nam niezmiernie miło, że znaleźliśmy się w gronie wielu wybitych wydarzeń muzealnych 2015 r. i ich twórców.
"Izabella" jest prestiżowym konkursem wielkopolskiego środowiska muzealniczego na najwybitniejsze wydarzenie muzealne roku. Pierwszych laureatów wyłoniono w 2002 roku. Konkurs jest organizowany przez Fundację Muzeów Wielkopolskich pod stałym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

   


Więcej informacji oraz pełna lista laureatów na stronie: http://muzeawielkopolskie.pl/index.php?p=1_7_izabella-2015

Szanowni Państwo!


Zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”, organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Organizatorem  regionalnym jest Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.
Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży o zbiorach muzealnych różnego typu i profilu specjalistycznego, ich rodowodzie i charakterze, a także wartościach naukowych, historycznych i artystycznych.
Jury z udziałem specjalistów z zakresu sztuki, muzealnictwa i pedagogiki przyzna równorzędne nagrody i równorzędne wyróżnienia w czterech kategoriach wiekowych:
5-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat, 16-19 lat,
oraz zakwalifikuje najlepsze prace  na wystawę pokonkursową.
Po etapie regionalnym prace zostaną przesłane na konkurs międzynarodowy do Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Na prace dzieci i młodzieży czekamy do 16go maja 2016r.
Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie Konkursu.

Regulamin konkursu.


„Fortepian w zbiorach polskich” – wirtualna kolekcja historycznych fortepianów

1 marca Fryderyk Chopin skończyłby 206 lat. Piękny wiek, ale najstarszy fortepian w Polsce kończy właśnie 242 lata. Chopin nigdy na nim nie grał, grał za to na innym fortepianie, który też można zobaczyć na stronie „Fortepian w zbiorach polskich”. A nawet posłuchać!

Zakończył się pierwszy etap budowy portalu internetowego „Fortepian w zbiorach polskich”. Aktualnie w bazie znajduje się zbiór ponad 1200 zdjęć i opisów 120 zabytkowych obiektów
z czterech polskich kolekcji, wzbogacony dźwiękiem historycznych instrumentów i multimediami.

Prezentowane na portalu instrumenty pochodzą z czterech najbardziej znaczących polskich kolekcji, które zgodziły się udostępnić i zdigitalizować we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca swoje zbiory: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku k. Kalisza (53 obiekty), Kolekcji im. Andrzeja Szwalbego
w Ostromecku k. Bydgoszczy (51 obiektów), Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (15 obiektów) oraz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu (najstarszy fortepian w Polsce). Nagrania na historycznych instrumentach i filmy zamieszczono na portalu dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Baza portalu prezentuje największy materiał porównawczy w Polsce, teksty historyczne, prawidłową
i fachową terminologię instrumentologiczną w języku polskim i angielskim, historię niemal
80 budowniczych i wytwórni fortepianów działających w Polsce i Europie, interaktywną klasyfikację, nagrania na instrumentach z epoki i wywiady wideo z wybitnymi pianistami na temat wykonawstwa historycznego, a także ikonografię i wizerunki dzieł sztuki przedstawiające instrumenty muzyczne. Portal jest dwujęzyczny i został przystosowany także do urządzeń mobilnych.

Portal „Fortepian w zbiorach polskich” prezentuje zabytki polskiej i światowej kultury muzycznej datowane na XVIII – XX wiek. Najstarszym prezentowanym na portalu instrumentem jest najdawniejszy zachowany tego typu instrument w Polsce   fortepian stołowy Ignacego Skurskiego
z 1774 roku ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, zaś najpóźniejsze to obiekty z polskich wytwórni Legnica i Calisia z lat pięćdziesiątych XX wieku.

Na portalu można również znaleźć słynne instrumenty, których znaczenie wykracza poza wartość czysto muzealną. Należy do nich, znajdujący się w zbiorach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Pleyel z 1848 roku – ostatni fortepian, na którym grał i tworzył Fryderyk Chopin w dwóch ostatnich latach swojego życia w Paryżu. Takim instrumentem jest również, pochodzący z Kolekcji im. Andrzeja Szwalbego, fortepian Zygmunta Noskowskiego, otrzymany w darze od rodaków w 25-lecie działalności kompozytorskiej w 1891 roku.

Projekt „Fortepian w zbiorach polskich” został zrealizowany przez Instytut Muzyki i Tańca
ze środków
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
o fortepianach i instrumentach ludowych). Za realizację informatyczną strony odpowiadało Studio Robot.

„Fortepian w zbiorach polskich” to druga, po „Polskich ludowych instrumentach muzycznych”, odsłona portalu www.instrumenty.edu.pl.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony www.fortepian.instrumenty.edu.pl, a także związanego z nią bloga (www.blog.instrumenty.edu.pl), gdzie można znaleźć więcej informacji na temat projektu, m.in. relacje z kwerend i sesji zdjęciowych w Ostromecku i Sandomierzu.

Zapraszamy również do obejrzenia spotu wideo promującego portal „Fortepian w zbiorach polskich”:

 Zapraszamy również do obejrzenia spotu wideo promującego portal „Fortepian w zbiorach polskich”:„Sztuka włókna plus ultra – wciąż dalej”- wernisaż wystawy

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. A. Asnyka w Kaliszu zapraszają na otwarcie wystawy czasowej Ewy Marii Poradowskiej- Werszler pt . “Sztuka włókna plus ultra – wciąż dalej”, które odbędzie się 26-go stycznia 2016r. w budynku Muzeum w Opatówku o godzinie 17.00. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Otwarcie ekspozycji uświetni koncert w wykonaniu:
Hanny Moch – fortepian
Pawła Synkiewicza – obój

Muzycy zaprezentują transkrypcje na obój i fortepian m. in. G. Ph. Telemana, D. Cimarosy, J. B. Loeilleta, R. Schumanna, C. Saint Saens’a i B. Brittena.

 Prof. zw. dr hab. Ewa Maria Poradowska – Werszler, urodzona w Warszawie, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta). W 1967 r. zdała egzamin dyplomowy na Wydziale Architektury Wnętrz w pracowni prof. Władysława Wincze.

W 1978r. zorganizowała i uruchomiła Galerię Tkacką “Na Jatkach” we Wrocławiu, a od 1991r. samodzielnie ją prowadzi i utrzymuje. Od 1996r. prowadzi wykłady w Akademii Sztuk Pięknych w Studium Podyplomowym „Dyscypliny plastyczne w Architekturze” we Wrocławiu.

W 1990 r. otrzymała zaproszenie Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, Prof. Dr.Rainer Back i prowadziła cykl wykładów pt.:” Polska tkanina dziś” dla studentów na kierunku tkaniny artystycznej w pracowni prof. Hannsa Herpicha.

W 2002r. rozpoczęła pracę dydaktyczną w Uniwersytecie Adama Mickiewicza na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym w Kaliszu na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Od 2005r. jest samodzielnym wykładowcą Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu w Zakładzie Malarstwa i Teorii Sztuki.

Wielokrotnie wyróżniana i nagradzana za twórczość artystyczną, posiada również wiele odznaczeń i nagród państwowych. Jej prace znajdują się z w zbiorach muzeów w Polsce i Europie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

 

Więcej o artystce na stronie: http://ewapw.strefa.pl/omnie.htm

 

Wystawa będzie otwarta do marca.

Zapraszamy serdecznie!
Muzeum w Opatówku na ogólnopolskim portalu

 

Kolekcja fortepianów z kolekcji opatóweckiego muzeum znalazła się na portalu „Fortepian w zbiorach polskich”, tworzonym przez Instytut Muzyki i Tańca. Jego promocja odbyła się w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina 17 października podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Filharmonii Narodowej w Warszawie w Sali Kameralnej. W naszym kraju znajdują się 3 znaczące kolekcje tychże nobliwych instrumentów. Oprócz Opatówka zgromadzone są w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, w Zespole Pałacowo Parkowym w Ostromecku i w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie. Opatówecka jest największa, jeżeli chodzi o dostępność. Dzięki portalowi o tej kolekcji będzie mógł się dowiedzieć cały świat, gdyż jest on dostępny również w j. angielskim. Na portalu zamieszczono prawie 1000 zdjęć o wysokiej rozdzielczości, dzięki temu widoczne są detale starych instrumentów. Ponadto zamieszczono przy każdym instrumencie szczegółowy opis autorstwa prof. Beniamina Vogla i Joanny Gul. Kuratorem portalu jest muzykolog Agata Mierzejewska, a zdjęcia wykonywał Waldemar Kielichowski.  W promocji uczestniczyli przedstawiciele muzeum w osobach Dyrektora Jerzego Marciniaka  i kustosza dyplomowanego Jarosława Dolata. Informację o promocji zamieszczono w „Gońcu Chopinowskim” z dnia 17.10.2015, dziennika wydawanego z okazji Konkursu Chopinowskiego. Dzięki uruchomieniu portalu Muzeum w Opatówku zyska jeszcze większą sławę, gdyż jego twórcy liczą na tysiące wejść z całego świata.

Zapraszamy na strony www.fortepian.instrumenty.edu.pl, www.instrumenty.edu.pl, www.muzeum.opatowek.pl,


Dyrektor Muzeum Historii Przemysłu
w Opatówku
ma zaszczyt zaprosić
na otwarcie wystawy
TABLICZKI MASZYNOWE
W ZBIORACH
Muzeum Historii Przemysłu
w Opatówku
W dniu 2 października (Piątek) 2015 r. o godzinie 17 00


Nowy eksponat muzealny

 
     W pierwszej połowie tego roku zwiedzał Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Pan Andrzej Kostka. Zachwycił się zbiorami techniki przemysłowej i zaproponował zakup dla Muzeum wspólnie z kolegą Krzysztofem Platą jakiegoś eksponatu do kolekcji techniki. Akurat w tym samym czasie wpłynęła do Muzeum oferta sprzedaży tokarki drewnianej z XIX w.


Zaproponowano, więc Panom
  sfinansowanie zakupu tego zabytku. Po krótkich negocjacjach ze sprzedawcą, doszło do transakcji i tokarka trafiła do Muzeum. Po wykonaniu zachowawczych prac konserwatorskich, znalazła ona miejsce na stałej ekspozycji i dołączono ją do kolekcji obrabiarek.

Jest ona cenna gdyż w muzealnictwie technicznym ceni się wszelkie zabytki drewniane. Muzeum dziękuje darczyńcom, gdyż nie jest to częsta postawa, szczególnie że  nadal istnieje opinia o mniejszym znaczeniu dziedzictwa przemysłowego. Ich zachowanie temu przeczy.


Akordeon pasja życia
– najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku


Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na otwarcie wystawy czasowej pt. "Akordeon pasja życia ze zbiorów prywatnych Jerzego Knopa".
Wernisaż wystawy odbędzie się 19 czerwca (piątek) o godzinie 17.00 w budynku Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert akordeonowy. W duecie wystąpią Krzysztof Bondar i Wiktor Matela.

Kilka słów o właścicielu akordeonów. Jerzy Knop to muzyk – samouk, z muzyką związany jest od najmłodszych lat. Przez 35 lat grał w zespole muzycznym, który umilał mieszkańcom różne uroczystości m.in. śluby, dożynki oraz festyny. Dopiero w 2010 r. założył kapele muzyczną grającą muzykę folklorystyczną pod nazwą „Sami Swoi”. Kolekcjonerstwem na poważnie zajął się w roku 2012. Jego największą kolekcją oraz chlubą jest kolekcja 37 akordeonów (ponieważ gra ta tych instrumentach) w tym 3 harmonii guzikowych.

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z kolekcją zaprezentowaną w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Dzięki niej można z bliska przyjrzeć się tym niezwykłym instrumentom jako obiektom muzycznym, a zarazem przedmiotem westchnień kolekcjonerów. Wystawa prezentuje produkty głównie zagraniczne, chodź są również polskie. Zbiór daje możliwość prześledzenia i ewolucji zdobnictwa oraz porównania kształtu i wielkości, a co za tym idzie siły dźwięku akordeonów i harmonii.

Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.

ZAPRASZAMY!

Klaudia Filipczak

Noc Muzeów 2015 w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Po raz kolejny opatówecka Noc Muzeum w Opatówku cieszyła się dużym zainteresowaniem, a zwiedzający goście przyjechali do nas z różnych zakątków Polski.
Tradycyjnie dla odwiedzających gmach Muzeum czekały liczne atrakcje.

O godzinie 20.00 licznie wypełniona sala fortepianowa wysłuchała koncertu jazzowo-popowego zespołu  SLOW. 

Dodatkową atrakcją był pokaz czerpania papieru dla dzieci z możliwością samodzielnego wykonania kartki papieru wraz z nadrukiem.

 

Również wystawa czasowa  "Linia w przestrzeni. Jerzy Wypych. Rysunek." wypełniła się światłem. Zaprezentowano bowiem pokaz pt. Rysunek światłem (światło i dźwięk).

Goście zwiedzających Muzeum mogli obejrzeć praktycznie wszystkie sale stałe m.in. najnowszą wystawę „Ceramika XIX-XXI w.” czy działającą maszynę parową. 

Dziękujemy wszystkim za udział w Nocy Muzeów oraz zapraszamy w kolejnych edycjach!
Szanowni Państwo!

 

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku po raz kolejny włącza się w regionalną organizację międzynarodowego konkursu dla dzieci i młodzieży pt. „Muzealne spotkania z fotografią” organizowanego przez Muzeum w Koszalinie.

Zapraszamy zatem  serdecznie do udziału w  konkursie, którego zadaniem jest poznawanie zbiorów muzealnych za pomocą bardzo popularnej we współczesnym świecie fotografii
Wszelkie informacje o Konkursie znajdą Państwo w regulaminie Konkurs, również załączamy formularze zgłoszeniowe.

Pliki do pobrania:

1. Regulamin

2. Zgłoszenie uczestnictwa fotografia

3. Zgłoszenie uczestnictwa fotokast


luty - kwiecień

Linia w przestrzeni Jerzy Wypych Rysunek
      Zapraszamy do zwiedzania nowo otwartej wystawy Pana Jerzego Wypycha Kierownika Uniwersyteckiej Galeri Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego UAM w Kaliszu.Jerzy Wypych

Urodził się w Kaliszu. Ukończył studia w zakresie: Projektowanie Wnętrz i Form Przemysłowych na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, a w 1977 roku studia doktoranckie w Instytucie Historii Architektury, Sztuki i Techniki, Politechniki Wrocławskiej. Pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Wydziale Pedago­giczno - Artystycznym w Kaliszu. Zajmuje się rysunkiem i projektowaniem. Publikuje na temat sztuki i architektury. Kieruje Uniwersytecką Galerią Sztuki Wydziału Peda­gogiczno - Artystycznego UAM w Kaliszu. Swoje prace prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą.

Dyrektor i pracownicy Muzeum żegnają prof. dr hab. inż. Janusza Szoslanda

Pan Profesor zasłużył się w procesie tworzenia Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Wybrany został do Rady Muzeum, której pracy przewodniczył w latach 1992- 2003. Zawsze był wsparciem dla Dyrektora i działalności merytorycznej. Ważne to było ze względu na autorytet naukowy jakim cieszył się Pan Profesor Szosland. W latach 2003- 2005 nadal był członkiem Rady Muzeum. W 2005 roku ze względów zdrowotnych zrezygnował z członkowstwa.
Na długie lata pozostanie w naszej pamięci.

Dyrektor i pracownicy Muzeum.


 

Otwarcie najnowszej wystawy już za nami.
W piątek 24 października odbył się wernisaż wystawy „Drukarnia. Wraz z czerpaniem papieru”.
Na wernisaż przybyło ponad 150 gości w tym : Starosta kaliski p. Krzysztof Nosal, Radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego p. Barbara Nowak oraz Kierownik Działu Muzealnego Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie p. Konrad Bul.
Dyrektor Muzeum Jerzy Marciniak przywitał przybyłych gości, a pracownik placówki - kustosz dyplomowany Jarosław Dolat przedstawił krótką historię kaliskiego drukarstwa. Uroczystość uświetnił koncert harfisty p. Michała Zatora, który jest prawdopodobnie jedynym harfistą w Polsce.
Po części oficjalnej pracownicy Muzeum zaprezentowali zgromadzonym gościom pokaz czerpania papieru wraz z drukowaniem wzorów. Technikę druku zaprezentował dr hab. Maciej Guźniczak kierownik Pracowni Grafiki Warsztatowej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM. Ta część cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród najmłodszych.
Pracownia czerpania papieru jest otwarta od poniedziałku do piątku. Cena za udział w warsztatach wynosi 5 zł dla grup powyżej 5 osób, a dla osób indywidualnych 10 zł.


 

Wakacyjna wystawa czasowa w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku prezentuje fotografię przedstawiającą największe dzieła malarstwa światowego. Jest to pierwsza wystawa, która prezentuje w jednym miejscu słynne dzieła z Ulicznej Galerii Światowego Malarstwa. Do tej pory każdy obraz wisiał osobno. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest kaliski fotograf Mariusz Hertmann. Uliczna galeria ma już swoich stałych obserwatorów, którzy regularnie odwiedzają to miejsce. Dlatego również Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku postanowiło zaprezentować galerię w jednym miejscu. Jest to świetna okazja aby porównać i obejrzeć światowej sławy dzieła razem. Wśród prac możemy zobaczy prace m.in. Leonarda da Vinci, El Greco, Sandro Botticellego czy Rembrandta. Przekrój dzieł jest duży. Najstarsze pochodzą z późnego średniowiecza a najmłodsze z końca XX wieku.

Klaudia Filipczak

 

 

Otwarcie wystawy Piątek 11 lipca 2014 roku godzina 17 00

ZAPRASZAMY !


 

 


Na wszystkich zwiedzających czekały atrakcje:
- W godzinach od 19.00 do 21.00 koncert kapeli Grocze Witczoka,
- Pokaz wypieków w dawnych formach żeliwnych, który zaprezentuje Izba historyczno- regionalna Małgorzaty i Karola Matczaków,
- Andruty kaliskie, które zostały przekazane przez Zakłady Cukiernicze Urszuli Kinowskiej- Cichej - do wyczerpania    zapasów,
- Mini wystawa rysunków uczniów - Natalii Stępniak z kl. 2 oraz Piotra Wojtaszka z kl. 3 Gimnazjum im. A. i S. Gillerów w Opatówku.

     


Bardzo dziękujemy za przybycie :)

                

 Szanowni Państwo,

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku prezentowało wystawę replik zbroi i uzbrojenia XVI i XVII wieku.


Na wystawie prezentowane były kolekcje zbroi ilustrujących okres największej świetności płytowego uzbrojenia ochronnego występującego na obszarze dawnej Rzeczpospolitej. Zbroje norymberskie, maksymiliańskie, pappenhaimery, burgundzkie, włoskie, słynne polskie husarskie. Uzupełnieniem kolekcji są szable, miecze, buzdygany, nadziaki, piki, tarcze         i wiele innych pięknych przedmiotów sztuki płatnerskiej.
                Idea rekonstrukcji zbroi i uzbrojenia zrodziła się z zamiłowania do historii polskiej wojskowości a w szczególności specyficznej polskiej narodowej broni - szabli. Najsłynniejsze polskie szable skrzydlatej husarii to czarne szable husarskie, które można zobaczyć na wystawie. Oczywiście okresem, w którym klasyczna polska szabla husarska święciła największe tryumfy był wiek XVII. Od wielu już lat Arkadiusz Czartoryski współwłaściciel kolekcji organizuje pokazy szermierki polską szablą historyczną. Zbroje płytowe i broń wykonane są przez dwóch płatnerzy Pana Andrzeja Sieńkę z Warszawy i Pana Sergieja Nurmatowa z Mochylewa. Kolekcja powstawała na przestrzeni ok 20 lat i stanowi jedyny w Polsce tak kompletny zbiór kopii zbroi i uzbrojenia z terenów Rzeczpospolitej XVI i XVII wieku. Zbroje wykonane są metodą klepania na zimno, bez użycia współczesnych technik a metal, który został użyty do ich wykonania też jest często kilkudziesięcioletni. Wyklepanie dzwonu hełmu lub kirysu ( napierśnika) z blachy o grubości 4 mm to zupełnie unikatowa sztuka płatnerska, którą w Europie Środkowej praktykuje kilka osób. Dodatkowo kopie zbroi zachowują swoją funkcjonalność oraz ilustrują najciekawsze przykłady XVI i XVII wiecznej sztuki płatnerskiej.
               Prezentowane w Muzeum w Opatówku zbroje były przedmiotem wystaw między innymi w muzeach w Darłowie, Brodnicy, Olsztynie, Kościanie, Niepołomicach i Oświęcimiu. Wielkim zainteresowaniem podczas obchodów 600-setnej rocznicy bitwy, cieszyła się wystawiona w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, część XV i XVI-sto wieczna kolekcji. Zbroje husarskie prezentowane były również w Sejmie RP podczas obchodów 330 rocznicy Bitwy pod Wiedniem. Zbroje które są ilustracją wojskowości Rzeczypospolitej Obojga Narodów pokazywane były również w Rosji i na Białorusi.
Wystawa jest okazją do poznania uzbrojenia wojsk polskich z czasów bitwy pod Orszą ( 1514 r) lub bitwy pod Kłuszynem (1610 r) aż po czasy wiktorii pod Wiedniem 1683 r. Całość wystawy uzupełniają obrazy z epoki.
Wystawa była czynna od 19 stycznia do 30 marca 2014 r. 

 Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Prof. Andrzeja Niekrasza.
Pozwalamy sobie przypomnieć zasługi Profesora dla Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Od samego początku istnienia Muzeum był on jego przyjacielem, sprzyjał jego rozwojowi i przyczyniał się do jego popularyzacji w środowiskach akademickim i artystycznym. Rozumiał ideę Muzeum, nie jako jedynie składnicy zabytków, ale również jako prężną instytucję kultury, posiadającą własny program kulturalny. Dlatego popierał artystyczną działalność wystawienniczą naszego Muzeum.
Pan Profesor Niekrasz pełnił społeczne funkcje przypisane do statutowego muzeum. W latach 1999-2003 był członkiem rady muzeum w Opatówku. Był współopiekunem i współorganizatorem wystaw rysunków i malarstwa studentów Instytutu Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Miał również w naszej placówce zorganizowaną wystawę w 2010r. pt. ”Struktura pejzażu- przestrzeń wyobraźni, Andrzej Niekrasz grafika, rysunek”.

Dyrektor oraz pracownicy Muzeum składają na ręce rodziny Profesora Andrzeja Niekrasza kondolencje.

Prof. Niekrasz w Muzeum w Opatówku  prof/ Niekrasz w Opatówku

 


 

Muzeum Historii Przemysłu wzbogaciło swoją kolekcję o kolejny sztandar.

 Pan Tomasz Wrocławski przekazał do MHP sztandar Narodowej Organizacji Kobiet w Opatówku. Sztandar ten powstał około 1920 roku. Przed II wojną prezesem tej organizacji była Pani Leonarda Wrocławska, babcia Pana Tomasza. To ona zabezpieczyła  sztandar w czasie wojny. Cały czas był on w rękach rodziny Wrocławskich. Trafił do Bydgoszczy do wnuczki Leonardy, Jadwigi Grudzińskiej. Po jej śmierci syn Maciej przekazał znowu sztandar do rodziny Wrocławskich w Opatówku.

Narodowa Organizacja Kobiet (NOK) była polską społeczno-polityczną organizacją kobiecą, reprezentującą wartości katolickie. Powstała w 1919r. a zakończyła swą działalność w 1939r. W 1931 roku NOK zrzeszała 78 tys. kobiet w niemal 200 oddziałach. Warunkiem ubiegania się o członkostwo było posiadanie przez kobietę polskiego obywatelstwa i pełni praw politycznych.

Również w Opatówku działał odział NOK-u. Opatówecka organizacja powstała na początku lat 20-tych. i rozpoczęła działalność zebraniem programowym z odczytem dra Pawłowskiego pt. "Przyczyny chorób zakaźnych". Jej głównym celem była oświata oraz niesienie pomocy potrzebującym. Działalność oświatową realizowano poprzez odczyty i pogadanki.  Organizacja założyła ochronkę dla dzieci, organizowała pomoc materialną dla najbiedniejszych.

Organizacja posiadała własny sztandar, który powstał sposobem gospodarczym. Członkinie same wyhaftowały emblemat i napis „Bóg i Ojczyzna". Pracę tą wykonały Panie: Pietraszewska, Czernecka, Adamczewska i Jasińska. „Mocne to były słowa na nim wyryte - jak zostało zapisane w kronice NOK - bo bez gwoździ wytrwał on (sztandar) w boju". Poświęcenie sztandaru odbyło się w maju 1923 r. w kościele parafialnym w Opatówku za probostwa księdza dra Adama Marczewskiego. Sztandar był skromny, został wykonany bez gwoździ. Powiewała przy nim jedna wstęga ufundowana przez p. Łodzinę - prezeskę koła NOK w Kaliszu. Całą uroczystość poświęcenia uświetnił skromny podwieczorek ufundowany przez p. Schlösserową - ówczesną przewodniczącą koła NOK w Opatówku. Z okazji 15-lecia NOK-u umocniono sztandar wbijając gwoździe.

Wybuch II wojny światowej zniweczył wszystkie zamierzenia i cele całej organizacji. Ostatnie zebranie Narodowej Organizacji Kobiet odbyło się 2 lipca 1939 roku, ale sztandar organizacji przetrwał do dziś.

    Został wykonany ręcznie z tkaniny  żakardowej, w kolorach biało- czerwonych. Na awersie w herbie na czerwonym tle widniej biały orzeł z koroną na głowie. Całość ozdabiają ręczne hafty: Narodowa Org. Kobiet oraz Bóg i Ojczyzna. Rewers sztandaru w kolorze czerwonym. Materiał z którego wykonano sztandar w motywy kwiatowe. 

      Gwoździe ufundowane zostały przez: Kat. Stow. Mężów we Włocławku. Oddział w Opatówku; Zw. Rezerwistów, Opatówek. Stow. Rzemieślnicze Chrześcijan w Opatówku, Zofia Schlösserowa; NOK Kalisz. Przypuszczalnie brakuje dwóch elementów.

         Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku posiada w swoich zbiorach już 8 historycznych sztandarów różnych organizacji, głównie działających na terenie gminy Opatówek. Niedawno tą kolekcję wzbogacił dar Pana Tomasza Wrocławskiego. Muzeum interesuje się tymi obiektami ze względu na dokumentację historyczną. Sztandary są pamiątką kultury materialnej, dostarczają nam informacji na temat tkanin unikatowych oraz technik ich wykonania (np. hafty).

Jednocześnie Muzeum w Opatówku zwraca się z apelem o dalsze przekazywanie sztandarów, gdyż wiadome jest że w Opatówku istniały też inne organizacje posiadające własne sztandary. Być może te inne sztandary też przetrwały II wojnę światową i czas PRL.

                                                                            Opracowali:

                                                                            Klaudia Kłysz

                                                                            Jarosław Dolat 

 


 

      Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wzbogaciło swoje zbiory o bardzo cenną kolekcję tabliczek znamionowych. Muzeum kolekcjonuje już od lat dawne maszyny w tym krosna tkackie, maszyny parowe i inne, nadto fortepiany, tkaniny, dzianiny, ceramikę.  Praktyka muzealna pokazuje jednak, że nie wszystko da się ocalić, trudno sobie przecież wyobrazić zachowanie np. całej tkalni, czy działu produkcyjnego z setkami maszyn. To co można robić, to chronić pamięć. Takiej ochrony podjął się dyrektor Zakładu Procesów Specjalnych WSK „PZL Kalisz” Pan Wiesław Giera zatrudniony od 1977r.. Przedsiębiorstwo WSK „PZL Kalisz” posiada bogatą, choć niedługą  historię w porównaniu z innymi fabrykami. Powstały one w 1941 r. pod nazwą  Zollern – Werke – Weser Flug” i zajmowały się remontem sprzętu wojennego. Po wojnie fabryka działała pod nazwą Państwowe Zakłady Samochodowe w latach 1946 – 1949, Zakłady Sprzętu Samochodowego 1949 – 1951, Zakłady Naprawy Samochodów 1951 – 1952. W czerwcu 1952 roku powołano Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego „PZL - Kalisz”. Wtedy też przebranżowiono zakład włączając go do grupy przedsiębiorstw lotniczo – silnikowych. Ze względów oczywistych WSK wyposażone było i następnie stale doposażone w różnorodne maszyny. Od roku 2003 nastąpiła pewna forma współpracy między tym kaliskim potężnym przedsiębiorstwem a Muzeum w Opatówku. Wtedy WSK Kalisz włączyło się  do organizacji  międzynarodowej konferencji „Dziedzictwo Przemysłowe Kalisza i regionu”. Następnie przekazało do zbiorów muzealnych elementy wyposażenia zakładowej drukarni oraz cały złożony specjalnie dla muzeum silnik tłokowy ASz- 62. Chciano nawet przekazać do zbiorów muzealnych stare wysłużone maszyny. Jednak ze względu na ich gabaryty było to niemożliwe. Dzięki postawie dyrektora Giery rozpoczęto jednakże gromadzenie tabliczek znamionowych z likwidowanych maszyn, ażeby zachować na trwale pamięć o dziedzictwie technicznym kaliskiego przedsiębiorstwa.  Aktualnie dyrektor W. Giera zdecydował się przekazać je do zbiorów muzealnych. Jest ich w sumie 164. Najstarsza to tabliczka z honownicy z 1933 r. firmy „Hille” z Drezna, a najmłodsza z 2013 r. podarowana została przez producenta pieców do azotacji. Najciekawszą z kolei jest tabliczka amerykańskiej obrabiarki wyprodukowanej dla francuskiej firmy „Burton Fils”.  Tabliczki pochodzą aż z 22 państw z 3 kontynentów Ameryki Płn., Europy i Azji.

    Kolekcja ta ma ogromne znaczenie dla zachowania dziedzictwa przemysłowego nie tylko regionu, ale też kraju. WSK w Kaliszu bowiem był i nadal jest potężnym pracodawcą (któż w rodzinie nie ma kogoś związanego z branżą lotniczą w Kaliszu?); był i jest dostawcą produktów na potrzeby krajowe jak i zagraniczne. Z zakładem tym są związane liczne wspomnienia ludzi tam zatrudnionych, dzięki niemu do Kalisza przybyło wielu specjalistów podnosząc poziom kultury materialnej i technicznej miasta i regionu. Tak więc historia przemysłu to również historia cywilizacji, kultury ale też i polityki. Dzięki kolekcji tabliczek będzie można to również sobie uświadomić. Pan Wiesław Giera nie ograniczył się tylko do samego gromadzenia, ale dzięki swojej pasji i zacięciu naukowemu dokumentował tę kolekcję i przygotował praktycznie gotowy katalog tego zbioru. Oczywiście temat gromadzenia nie jest zamknięty i Muzeum w Opatówku jest gotowe do rozszerzenia kolekcji na inne przedsiębiorstwa, ażeby w ten sposób zachować ich codziennie wypracowywane dziedzictwo materialne.

 


 

Dzień Otwartych Drzwi w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

 

W sobotę 18 maja 2013 r. w ramach Nocy Muzeów, była możliwość zwiedzania opatóweckiego muzeum.

Uczestnicy mogli zobaczyć :

 zbiór, krosien tkackich, pasmanteryjnych, maszyn przygotowawczych w procesie produkcji tkaniny, maszyn parowych oraz silników parowych, które wykorzystywane były do napędzania wszelkich urządzeń w dawnej fabryce. Można będzie zapoznać się z pracą maszyny parowej w odtworzonej dawnej maszynowni fabrycznej.

Parter otwiera dla zwiedzających możliwość zapoznania się z życiem i otoczeniem dawnych właścicieli fabryki oraz zwykłych robotników (gabinet fabrykanta oraz izba robotnicza). Centralnym punktem sali wystawowej jest Selfaktor – maszyna przędzalnicza, identyczna z taką jaka pracowała w opatóweckiej fabryce sukna. Perełką w skali włókiennictwa może być XIX –wieczna hafciarka ręczna z pantografem oraz  niedawno pozyskany silnik odrzutowy oraz gwiazdowy do samolotu, które były produkowane w pobliskiej fabryce WSK - Kalisz.

Pierwsze piętro to wystawa fortepianów i pianin z zaaranżowanym salonikiem muzycznym. 

Na II piętrze można zobaczyć za to odmienną gałąź produkcji włókienniczej – dziewiarstwo oraz laboratorium zakładowe. Laboratorium  prezentuje   przyrządy wykorzystywanych w laboratorium zakładowym do sprawdzania stanu produkowanych tkanin.

III piętro to dwie wystawy :

- wystawa stała : na ekspozycji prezentujemy  paramenty liturgiczne z kościołów w Opatówku

  i Giżycach. Są one przykładem zmieniającego się na przestrzeni dziejów wzornictwa i technik tkackich

  i hafciarskich. Ekspozycję uświetniają dwa szczególne obiekty, to podarowany przez Papieża

 Jana Pawła II ornat i    stuła oraz ornat i stuła  - dar Papieża Benedykta XVI 

- wystawa czasowa: „ Portrety – i nie tylko - w malarstwie Zygmunta Andrychiewicza”

   

Uczestnicy otrzymywali specjalnie wydany okolicznościowy  bilet upoważniający do bezpłatnego korzystania z wszystkich atrakcji w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku w tym szczególnym dniu .

Dziękujemy za udział i liczymy na Państwa odwiedziny w następnych Nocach Muzeów