Opatówek 62-860, ul. Kościelna 1; mail: muzeum@opatowek.pl

 

 

 

Projekt i wykonanie: Jacek Antczak

 

Wystawy czasowe             


Niepodległość w obiektywie, sztuce i pamiątkach
Otwarcie wystawy „Niepodległość w obiektywie, sztuce i pamiątkach”za nami.W miniony piątek w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbył się wernisaż najnowszej wystawy czasowej. Tym razem tematem przewodnim ekspozycji jest 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Wystawa ta powstała siłą kilku Muzeów. Na wystawie można zobaczyć udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie 4 wystawy fotograficzne związane tematycznie z obchodzoną rocznicą 100.lecia odzyskania niepodległości: „Tradycje legionowe w Krakowie”; „Na szlaku I kampanii Kadrowej Kraków Kielce”; „Niepodległość sfotografowana”; „Na końcu Ich drogi była Niepodległość”. Z tych wystaw prezentujemy wybrane fotografie.Z Muzeum Historii Wojska Polskiego udało się pozyskać kilka autentycznych wojskowych obiektów z okresu międzywojennego m.in. : pas główny żołnierski z kampanii 1939, rogatywkę garnizonową wz. 35 porucznika piechoty z metalowym orłem wykonana przez J.Mirona w Wilnie, kurtkę mundurową wz. 1927 podpułkownika 2 pułku łączności uszyta przez firmę „Bracia Senator” w Warszawie”.
Z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wypożyczyliśmy tkaniny z wizerunkami orłów m.in. Makatę – serwetkę „Serweta w orły” wg projektu Julii Grodeckiej z 1930r., tkaninę żakardową „Orły” wg projektu  Heleny Bukowskiej z 1948r.
Będzie również możliwość obejrzenia wizerunków orłów na sztandarach ze zbiorów naszego Muzeum mi.in. Narodowej Organizacji Kobiet w Opatówku.Tradycyjnie otwarciu wystawy towarzyszył program artystyczny. Tym razem usłyszeliśmy muzykę autorstwa Waldemara Rychłego wraz z „Kwartetem Jorgi”, który zagrał do  filmu niemego z 1929r. Film "Ponad Śnieg" oparty jest na podstawie dramatu Stefana Żeromskiego "Ponad śnieg bielszym się stanę" . Akcja filmu toczy się na kresach wschodnich, w czasach współczesnych Żeromskiemu około roku 1918. Jest to historia rodziny kresowej w rzeczywistości I wojny światowej i nadchodzących zmian roku 1918.Muzyka przygotowana do filmu oparta jest na motywach kresowych oraz melodiach ludowych zapisanych przez Oskara Kolberga. To koncert folkowy, łączący różne-  tradycyjną muzykę europejską z jazzową improwizacją i z energią akustycznego rockowego grania.


Wszystkich, którzy nie mogli być obecni na otwarciu wystawy zapraszamy do zwiedzania ekspozycji w godzinach pracy Muzeum. Wystawa będzie otwarta do końca grudnia.


Przy okazji tej wystawy jest możliwość skorzystania z lekcji muzealnej dotyczącej niepodległości. Cena takiej lekcji to 20zł od grupy.Zapraszamy serdecznie!