Opatówek 62-860, ul. Kościelna 1; mail: muzeum@opatowek.pl

 

 

 

Projekt i wykonanie: Jacek Antczak

 

Wystawy czasowe             


"OD KREACJI DO RZECZY" - czerwiec 2018

„Od kreacji do rzeczy” – wystawa prac dyplomantów i studentów Pracowni Sztuk Projektowych WPA UAM w Kaliszu oraz prof. UAM Moniki Kostrzewy.   

 

 
 
Swe kolekcje dyplomowe pokazało czworo studentów roku II i dwie studentki z roku I. Nawiązując do konwencji „Uczeń i mistrz” w ramach wystawy swe realizacje zaprezentowała również prof. Monika Kostrzewa.

Ekspozycję prac wsparła kaliska Fabryka Firan i Kororonek HAFT, której wyroby – zwłaszcza hafty – stały się częściową inspiracją w projektach młodych artystów.
Pracownia Sztuk projektowych zajmuje się kształtowaniem umiejętności wstępnego projektowania, ale ci studenci, którzy pod jej opieką chcą zrobić dyplom, mają szansę stworzyć spójną kolekcję prac aranżujących najbliższe otoczenie człowieka, a zatem również ubiorów. W pracowni powstała tradycja projektowania odzieży, ale również innych elementów otoczenia, czyli biżuterii, dodatków, stylizacji, kształtowania wizerunku współczesnego człowieka oraz tego, co związane jest z jego z wnętrzem.
 

 

„Te koncepcje studentów są dla nas bardzo cenne. One pokazują nam, jak młody człowiek postrzega teraźniejszość i przyszłość, jak czerpie z przeszłości, tradycji, jak czerpie z wiedzy kulturowej, wiedzy na temat historii sztuki” –prof. Monika Kostrzewa. Student ma zatem szansę połączyć wszystkie umiejętności, które zdobył na WPA UAM i stworzyć z nich formy użytkowe, stąd nazwa wystawy „Od kreacji do rzeczy”.
 
 
 
Dzięki współpracy z kaliską fabryką HAFT w tym roku część studentów nie tylko poznała technologię wytwarzania materiałów przemysłowych, ale także wykorzystała hafty i koronki w swoich odzieżowych kolekcjach. „Cieszymy się, że nasze produkty na ogół kojarzone z dekoracją okna i stołu są podstawą artystycznych kolekcji przygotowanych przez młodych, prężnych, nowoczesnych ludzi” (Monika Klejszmidt-Stachyra, specjalista ds. marketingu FFiK „Haft”).

Studenci, tworząc swe kolekcje, sięgnęli nie tylko po haft, ale także po wzornictwo ludowe i motywy obecne w twórczości znanych artystów. „Kolekcja zupa inspirowana jest twórczością Andy’ego Warhola, a konkretnie motywami okładek płyty „Velvet Underground i Nico” oraz puszki Campbell.
 
 

Zapraszamy !