Opatówek 62-860, ul. Kościelna 1; mail: muzeum@opatowek.pl

 

 

 

Projekt i wykonanie: Jacek Antczak

 

Wystawy czasowe             

 Czerwiec - Sierpień

"Papieski Kraków"

 

W piątek 30 czerwca w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbył się wernisaż wystawy „Papieski Kraków”, którego partnerem jest Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie. 

 

 

Na Sali wystawowej zaprezentowano ponad 300 fotografii, przedstawiających życie i działalność Karola Wojtyły, na tle swojego ukochanego miasta – Krakowa. Ponadto, zaprezentowano również zdjęcia z kaliskiego spotkania z papieżem z dnia 04 czerwca 1997 roku. Całość wystawy wzbogaca tron papieski, udostępniony przez ks. Prał. Jacka Plotę, kustosza Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, zastawa, na której jadł obiad Ojciec Święty będąc w Kaliszu (eksponat Muzeum Zgromadzenia Sióstr   Służebniczek Niepokalanego Poczęcia   Najświętszej Maryi Panny w Pleszewie) oraz ornat papieski podarowany przez Jana Pawła II opatóweckiemu muzeum.Wydarzenie to cieszyło się sporym zainteresowaniem, gromadząc szerokie grono zainteresowanych papieską wystawą. Rozpoczęcie wernisażu uświetnił występ Chóru Chłopięco-Męskiego Bazyliki Kaliskiej. W dalszej części, licznie przybyli goście mieli okazję obejrzeć film autorstwa Józefa Wojciecha Krenza pt: „Będę Tutaj”, przedstawiający kulisy pierwszej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. Spośród obecnych osób, głos zabrał biskup kaliski Edward Janiak, który podzielił się z publicznością, swoimi osobistymi wspomnieniami, związanymi z Ojcem Świętym.

Wystawę będą mogli Państwo obejrzeć do końca sierpnia.

  ZAPRASZAMY !

 


 

    

TABLICZKI MASZYNOWE  W ZBIORACH

MUZEUM HISTORII PRZEMYSŁU

              W piątek 2-go października 2015 r.  
 o godzinie 17.00 otwarcie najnowszej wystawy czasowej w budynku Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.


Wernisaż wystawy uświetni koncert młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kaliszu.

Tematem tej wystawy są tabliczki znamionowe pochodzące z maszyn z WSK.

Muzeum kolekcjonuje już od lat dawne maszyny w tym krosna tkackie, maszyny parowe i inne, nadto fortepiany, tkaniny, dzianiny, ceramikę.  Praktyka muzealna pokazuje jednak, że nie wszystko da się ocalić, trudno sobie przecież wyobrazić zachowanie np. całej tkalni, czy działu produkcyjnego z setkami maszyn. To co można robić, to chronić pamięć. Takiej ochrony podjął się dyrektor Zakładu Procesów Specjalnych WSK „PZL Kalisz” Pan Wiesław Giera. Przedsiębiorstwo WSK „PZL Kalisz” posiada bogatą, choć niedługą  historię w porównaniu z innymi fabrykami. Powstały one w 1941 r. pod nazwą  „Zollern – Werke – Weser Flug” i zajmowały się remontem sprzętu wojennego. Przez kolejne lata fabryka ciągle  doposażyła się w różnorodne maszyny. Od roku 2003 nastąpiła pewna forma.
Dzięki postawie dyrektora Giery rozpoczęto gromadzenie tabliczek znamionowych z likwidowanych maszyn, ażeby zachować na trwale pamięć o dziedzictwie technicznym kaliskiego przedsiębiorstwa.  Aktualnie dyrektor W. Giera zdecydował się przekazać je do zbiorów muzealnych. Jest ich w sumie 164. Najstarsza to tabliczka z honownicy z 1933 r. firmy „Hille” z Drezna, a najmłodsza z 2013 r. podarowana została przez producenta pieców do azotacji. Najciekawszą z kolei jest tabliczka amerykańskiej obrabiarki wyprodukowanej dla francuskiej firmy „Burton Fils”.  Tabliczki pochodzą aż z 22 państw z 3 kontynentów Ameryki Płn., Europy i Azji.

Kolekcja ta ma ogromne znaczenie dla zachowania dziedzictwa przemysłowego nie tylko regionu, ale też kraju. WSK w Kaliszu bowiem był i nadal jest potężnym pracodawcą.

Z zakładem tym są związane liczne wspomnienia ludzi tam zatrudnionych, dzięki niemu do Kalisza przybyło wielu specjalistów podnosząc poziom kultury materialnej i technicznej miasta i regionu. Tak więc historia przemysłu to również historia cywilizacji, kultury ale też i polityki. Dzięki kolekcji tabliczek będzie można to również sobie uświadomić. Pan Wiesław Giera nie ograniczył się tylko do samego gromadzenia, ale dzięki swojej pasji i zacięciu naukowemu dokumentował tę kolekcję i przygotował praktycznie gotowy katalog tego zbioru. Oczywiście temat gromadzenia nie jest zamknięty i Muzeum w Opatówku jest gotowe do rozszerzenia kolekcji na inne przedsiębiorstwa, ażeby w ten sposób zachować ich codziennie wypracowywane dziedzictwo materialne. 

Zapraszamy serdecznie !