Opatówek - Trojanów - Opatówek
Szlak wyznaczony w 2002 r. przez p. Mateusza Przyjaznego. Jest to szlak czerwony, liczy 6 km. Rozpoczyna się i kończy przy skrzyżowaniu ulicy Kaliskiej z Placem Wolności - obok przystanku autobusowego. Początkowo kierujemy się w stronę Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatówku, której zabytkowy budynek pochodzi z XIX wieku. Dalej trasa prowadzi ulicą Kościelną, gdzie mijamy Muzeum Historii Przemysłu, które mieści się w klasycystycznej fabryce powstałej w 1824 roku, następnie dochodzimy do kościoła - wspaniałej trzynawowej gotyckiej świątyni z dwiema wieżami. Na przeciw kościoła mieści się kolejna neogotycka budowla, tzw. ''cukiernia'', która powstała w I połowie XIX wieku. Obok budynku ''cukierni'' podziwiać możemy bramę z arkad ostrosłupowych oraz ozdobne ogrodzenie z XIX w. Dalej szlak prowadzi przez zabytkową barmę wjazdową z inicjałami Karola Shlossera, a potem zamku arycbiskupów gnieźnieńskich. Podążając dalej dochodzimy do żeliwnego mostku z 1824 r. Cofamy się kilkanaście metrów by wrócić na trasę czerwonego szlaku. Mijamy kolejny mostek, przechodzimy przez betonową kładkę i podążamy w prawo przez park. Wychodzimy na tzw. ''wądoły''. Szlak prowadzi nas pośród pól uprawnych i łąk do Trojanowa. Malownicza trasa biegnie polodowcowymi wzgórzami i dolinami morenowymi. Polną drogą docieramy do publicznej drogi łączącej Trojanów z Porwitami. Skręcamy w prawo i dochodzimy do mostu w Trojanowie. W Trojanowie mijamy ruiny młyna wodnego. Dalej drogą polną podążamy do Opatówka. Później dochodzimy do lasku i od tego miejsca szlak prowadzi wspaniałą aleją grabową. Następnie wchodzimy w ul. Parkową, mijamy Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku i ponownie wchodzimy na teren zabytkowego parku. Dochodzimy do ul. Kościelnej i przecinając ją podążamy ul. Kaliską do centrum Opatówka, zbliżając się do kresu, a zarazem do początku wędrówki - przystanku autobusowego.
Kalisz - Kalisz Winiary - Chełmce
Szlak zielony, liczący 15 km rozpoczyna się przed siedzibą kaliskiego oddziału PTTK. Wiedzie uliczkami miasta doprowadzając do dzielnicy Zawodzie. Następnie dochodzi do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym Kalisz - Winiary - Ołobok. Na skraju lasu szlak skręca w lewo, prowadząc do wsi Zawady. Stamtąd biegnie w kierunku zalewu w m. Szałe. Polną drogą szlak dochodzi do zabudowań we wsi Trojanów - mija po lewej ruiny wapiennika czynnego do lat sześćdziesiątych XX w., a po prawej dom z 1924 r. (nr 21), drewnianą chałupę (nr 18) i doprowadza do skrzyżowania z szosą asfaltową, przy którym stoi kapliczka. Stąd szlak przez ponad kilometr wiedzie szosą; przechodzi przez most na Pokrzywnicy (po prawej zalew), na skrzyżowaniu prosto przez las i za pierwszym gospodarstwem we wsi Chełmce skręca w prawo wzdłuż potoczku. Po lewej kapliczka z 1956 r. Przy lesie szlak skręca w lewo, a teren zaczyna się wznosić. Ostatni odcinek szlaku, mimo uciążliwego podejścia, wynagradza ładna panorama (przy ogrodzeniu szkoły podstawowej): od północnego zachodu wieżowce Kalisza, wieże kościołów i ratusza, na północy doliny Pokrzywnicy i Cieni, bardziej w prawo wieże kościoła w Opatówku, na wschodzie kościół (biały) w Szczytnikach. Przy szosie asfaltowej (z prawej żelbetowa wieża przekaźnikowa z 1962 r.) szlak skręca w lewo i kończy się przy neogotyckim kościele z 1883 r. p.w. Narodzenia NMP w Chełmcach. Kościół, położony na wysokości ponad 180 m npm, stanowi doskonały punkt orientacyjny.
Opatówek - Trojanów - Szałe
Szlak wiedzie wzdłuż doliny Trojanówki i brzegów zalewu Szałe. Początek szlaku wyznaczono na przystanku autobusowym przy zaporze w Szałem. Długość trasy wynosi 9 km. Szlak koloru niebieskiego.